W blisko 70% ogłoszeń dotyczących sprzedaży samochodów, opis w ogłoszeniu nie zgadza się ze stanem faktycznym auta…

Smutne, ale prawdziwe. Wspomniane niezgodności mogą mieć wiele przyczyn. Może na początku powinienem wymienić jako przyczynę zatajenie prawdy, ale głęboko wierzę, że to jedna z ostatnich pozycji na liście:

  1. Sprzedający nie zna się na motoryzacji, samochodach. “Proszę Pana, ja nie wiem czy silnik powinien robić brum brum brum, czy pyr pyr pyr…. jeździ? jeździ, więc dla mnie jest ok…”
  2. Przyzwyczajenie do dźwięków stopniowo pojawiających się w samochodzie. ” Mówi Pan, że łożyska ‘buczą’? …hmmm, myślałem, że to szum od szerokich opon, słyszę to – nie pamiętam od kiedy…”
  3. Sprzedający zapomina o istotnym fakcie. “Faktycznie, wie Pan, dwa lata temu nie zmieściłam się w bramie i przerysowałam cały bok, ale to w profesjonalnym warsztacie było naprawione…”
  4. Mylenie pojęć – Bezwypadkowy – Bezszkodowy. ” No pytał Pan czy bezszkodowy i bezwypadkowy, ale ja wypadku nie miałem a ten prawy przód to mi betoniarka na budowie skasowała…”
  5. Sprzedający handluje autami i nie zna historii auta. “…auto przyjąłem w rozliczeniu, są papiery, może Pan zobaczyć, sprawdzić, ale ja nic więcej o aucie Panu nie powiem, bo nie wiem …” – tu już niestety może się pojawiać wątpliwość, co do prawdomówności sprzedawcy, bo czy ktoś kto handluje samochodami od 10 lat nie wie co kupuje?… może tak, może nie.
  6. Spadek. “…nie znam tego auta, teść zmarł i po sprawie spadkowej sprzedajemy…”
  7. Celowe zatajanie prawdy – niestety to jest często spotykana praktyka. Cele oszustwa są dwa 1. sprzedać auto, 2. uzyskać jak najwyższą cenę sprzedaży. “.. nie wiedziałem, że tak dokładnie ktoś może sprawdzić moje auto przed zakupem…” – ściema. Prawda powinna brzmieć ” szukam jelenia, który kupi bez sprawdzania”.

Przyczyn może być jeszcze więcej, to tylko kilka z nich, które się najczęściej spotyka.
Niestety nigdy nie będzie tak, że w ogłoszeniach znajdziemy całą prawdę na temat auta, którą nam dopełni sprzedający podczas rozmowy telefonicznej.

Są jednak sposoby żeby zweryfikować zgodność towaru z opisem
w ogłoszeniu, albo ludzie którzy zrobią taką weryfikację za nas.

Jeżeli masz odwagę i chęci lub chcesz po prostu podjąć wyzwanie, żeby samemu sprawdzić pojazd przed zakupem – Znajdziesz niedługo w zakładce kursy, pełnowartościowy, skondensowany kurs online. Jak krok po kroku zrobić wszystko samemu, lub samemu przeprowadzić wstępną weryfikację, zanim zabierzesz auto na płatne sprawdzenie.

Powodzenia

M.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *