Zawias i ogranicznik prawdę Ci powie…

To jak często otwieramy – zamykamy drzwi nie pozostaje bez wpływu na wszystkie mechanizmy z tym związane. Mimo iż zawiasy, klamki, zamki, ograniczniki drzwi mają określoną wytrzymałość to już po kilku latach użytkowania auta można wyczuć różnicę w tym jak się otwierają i zamykają poszczególne drzwi. Jeżeli autem dzień w dzień podróżuje rodzina to zapewne takiej różnicy nie zauważymy, ale jeżeli autem jeździł taksówkarz lub przedstawiciel handlowy to po latach eksploatacji da się to sprawdzić.
Jeżeli jeździł przedstawiciel handlowy to drzwi kierowy powinny “pracować” płynnie, albo mogą wykazywać usterki w postaci hałasującego ( zużytego) ogranicznika drzwi, “wyrobionej” klamki, czy nawet lekkiego opuszczenia się drzwi względem linii nadwozia na zużytym (wytartym) zawiasie (takie problemy miała między innymi Toyota). Pozostałe drzwi zaś powinny pracować z lekkim oporem lub nawet hałasem (od ogranicznika drzwi).
Jeżeli auto pracowało jako taksówka, największe zużycie będą wykazywały elementy drzwi tylnych prawych, dlaczego? Ponieważ większość pasażerów wsiada (na tylną kanapę) i wysiada od strony chodnika, a że ruch w Polsce jest prawostronny to chodnik również najczęściej mamy po prawej stronie.
Jeżeli natomiast autem jeździł starszy Pan, sam, albo z Panią, to wszystkie drzwi mogą pracować z lekkim oporem lub hałasem, dlatego, że takie auta przeważnie więcej stoją niż jeżdżą.

Po co nam to wiedzieć, jakie drzwi jak się otwierają? Są ludzie dla których pochodzenia auta i przebieg jego użytkowania mają znaczenie. Ktoś może kupi auto po przedstawicielu – bo wie, że przedstawiciel musi mieć auto sprawne i wszystko zapewne było wymieniane na czas i w serwisie, ale po taksówce auta już nie chce i to z różnych względów.

Opisane powyżej przykłady to tylko wskazówki, które mogą nam pomóc w podjęciu decyzji o zakupie lub rezygnacji z tegoż zakupu, a może te wskazówki spowodują, że zaczniemy szukać dalszych śladów świadczących o historii auta. Nie znaczy to, że w każdym aucie przedstawione elementy zużywają się w takim samym stopniu i że znalezione wskazówki w postaci “wyrobionych” drzwi tylnych prawych świadczą o tym, że mamy do czynienia z byłą taksówką.

Pamiętajmy, że przy sprawdzaniu auta przed zakupem, zawsze potrzebny jest zdrowy rozsądek.

Powodzenia.

M.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *