Na obcych blachach do domu… Legalnie czy nie Legalnie?

“Sprowadzony, przygotowany do rejestracji, można wracać na kołach…” No oczywiście, że można, ale czy legalnie?
Jak zapytamy o to sprzedającego, prawdopodobnie odpowie, że każdy tak robi i nie mamy się czego obawiać. Samochód ma założone tablice rejestracyjne, ale w większości przypadków nie będą to oryginalne tablice. A tak zwane ” duplikaty”, zamówione już w Polsce ze znanego portalu aukcyjnego.
Jeżeli mamy wątpliwości, czy aby to jest zgodne z polskim prawem, wystarczy zajrzeć do artykułu 71 ustawy “Prawo o Ruchu Drogowym”. Znajdziemy tam między innymi informacje, że “dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu (…) jest dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe” oraz ” Pojazdy są dopuszczone do ruchu, jeżeli (…) są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice rejestracyjne”.
Mamy więc jasną sytuację, auto z tzw. “duplikatami” zakupionymi w sieci nie powinno się poruszać po polskich drogach. Oczywiście nie mówimy tutaj o pojazdach wyposażonych w tablice zwane potocznie wyjazdowymi lub zjazdowymi.
No to legalne czy nie? Sprzedający zachęcają do powrotu na kołach, auta posiadają ważną polisę OC i ważny przegląd techniczny, ale w przypadku zatrzymania przez policję czy inny organ kontrolny, możemy dostać mandat za poruszanie się autem niedopuszczonym do ruchu. Mandat to widełki od 20 do nawet 500 zł. W najgorszym możliwym scenariuszu, dostaniemy 500 zł mandatu i obowiązek dalszej jazdy na lawecie, a to w zależności od dystansu również może pochłonąć kilkaset złotych – czyli jest to nielegalne.

W przypadku, gdy interesujemy się autem sprowadzonym z zagranicy, pamiętajmy podczas rozmowy telefonicznej zapytać o tablice rejestracyjne, żeby uniknąć przykrej i kosztownej niespodzianki wracając do domu “świeżym nabytkiem”.

Kup auto świadomie.

Powodzenia
M.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *